TOP 09 v Praze 10: Základem demokracie je občanská společnost

Od komunálních voleb a tedy i začátku působení TOP 09 na desítkové radnici uběhl rok a půl. Tento článek jsem pojal jako letmé ohlédnutí zpět.

V komunálních volbách na podzim 2012, do nichž jsme šli s programem, který by se dal shrnout do termínu „férová, hospodárná a transparentní radnice“, jsme skončili těsně druzí a získali 10 z celkových 36 křesel v zastupitelstvu. Vítězná ODS se následně dohodla na koalici s ČSSD a my jsme se posléze stali tvrdou a vytrvalou opozicí - v takové míře, kterou modří radní v naší městské části nejspíš hodnědlouho nezažili, pokud vůbec někdy.Opakovaně se například ohrazujeme proti skutečnosti, že ve vedení radnice stále figurují lidé přímo spjatí s nadmíru riskantní investicí skrze klientelisticky spřízněnou společnost Key Investments. Nikdo z místní ODS ani ČSSD dosud nepřevzal politickou zodpovědnost za to, že městská část pravděpodobně navždy přišla o bezmála 200 milionů Kč.Symbolem současné modro-oranžové koalice se stala kauza viladomy, týkající se prodeje 44 domů s šesti a méně byty. Podle záměru koalice pod vedením starosty mělo být nájemníkům odepřeno předkupní právo, měli mít pouze možnost dorovnat nejvyšší nabídku vzešlou z e-aukce. Navíc další byrokratické překážky činily odkup prakticky nerealizovatelným. Nájemníky, z nichž mnozí v den D na červnové zastupitelstvo dorazili i přes svůj pokročilý seniorský věk, přišel podpořit i senátor Jaromír Štětina.

Ten v rozpravě před hlasováním prohlásil: "Rád bych upozornil na to, že představitelé městské části a zastupitelstvo není akciová společnost, které má zájem na zisku, ale má chránit své občany. To, co pánové předvádíte, je arogance moci".Zastupitelé klubu ODS, ČSSD spolu s pseudoopoziční KSČM následně nemravný návrh jednohlasně prohlasovali, stalo se tak i přes slzy bezmoci v očích některých přítomných občanů. Zastupitelé TOP 09 navázali na již před tím deklarovanou podporu vůči o.s. Spravedlivé bydlení a jako jediní hlasovali proti. Zbývá dodat, že kauza má svůj částečný happy end, starosta Richter a jeho kolegové z rady svůj přístup z časově-rozpočtových důvodů po pár měsících naštěstí částečně přehodnotili, což však na skandálnosti průběhu zmíněného zastupitelstva neubírá.Domnívám se, že aktivní občané by měli být politiky vnímáni jako partneři, nikoli protivníci. Falešná formální autorita již lidem nestačí, vyhledávají autority přirozené. Osobou, která asi největším měrou spoluvytváří společenskou atmosféru v zemi je její nejvyšší ústavní činitel - prezident. Pro titulek článku jsem si vypůjčil výrok našeho prvního polistopadového prezidenta. Druhý se však nechal slyšet, že „Občanská společnost je polemikou se svobodnou společností a je povinností každého demokrata ze všech svých sil do konce svých věků proti ní bojovat.“ Asi netřeba dodávat, ke kterému z nich měl a má vítěz posledních komunálních voleb na naší radnici ideově a personálně blíž. Blížící se 7. březen 2013 (konec mandátu současného prezidenta) tak představuje jistou naději i pro Prahu 10.

(napsáno pro květnové číslo měsíčníku Noviny Prahy 10)

Follow @MartinUhlir

Martin Uhlir | Vytvořte si vlastní štítek

Autor: Martin Uhlíř | úterý 15.5.2012 12:00 | karma článku: 11,31 | přečteno: 797x